X
تبلیغات
زولا

*زمان*
 
محمود عباسی


FreeCod Fall Hafez


محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 دی‌ماه سال 1391 توسط حامیان دکترمحمودعباسی چهارراهی

کاهش قیمت طلا شاید وقتی دیگر  

روز گذشته خبری مبنی بر نرخ گذاری جدید طلا و سکه منتشر شد که کمتر از 24 ساعت این خبر از سوی بانک مرکزی تکذیب شد. در نرخ گذاری جدید قرار بود تا به جای استفاده از دلار آزاد از ارز مبادلاتی استفاده شود. خبر فوق با نظرات مختلفی از سوی فروشندگان، تولیدکنندگان و رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران روبرو شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران با استقبال از نرخ گذاری جدید گفت:‌ این نرخ گذاری با استقبال مردم، اتحادیه و طلافروشان مواجه می شود. دلیل این استقبال رونق کسب و کار و بالا رفتن قدرت خرید مردم است که با این نرخ گذاری طلای 18 عیار در حدود گرمی 97 هزار تومان و سکه تمام 970 هزار تومان معامله خواهد شد.

شیوه قیمت‌گذاری در این حالت همانند فرمول‌های قبل است. با این تفاوت که به جای دلار با نرخ آزاد دلار مبادله‌ای گنجانده شده و قیمت جدید به دست می‌آید.

در این باره یکی از فروشندگان عمده طلا در بازار تهران نیز عنوان کرد: با نرخ گذاری جدید، قیمت طلا پایین خواهد آمد اما این موضوع برای فروشنده تفاوت چندانی نمی‌کند زیرا ممکن است تنها برای یک روز دچار ضرر و زیان شود.

وی تصریح کرد: البته این ضرر و زیان به دلیل این است که فروشندگان باید طلای خریداری شده با نرخ دلار آزاد را با نرخ مبادلاتی به فروش برسانند ولی چون آنان عمده فروش هستند لذا روزانه طلا خرید و فروش می‌کنند و یک روز به طور مثال که 10 کیلوگرم طلا را به فروش می رسانند فردای آن روز نیز 10 کیلوگرم طلا با نرخ مبادلاتی خریداری می کنند.

او همچنین گفت: برای طلافروش عمده و طلاساز مهم مقدار طلای خریداری شده در روز است که باید با روز قبل برابری کند.

این طلافروش گفت: در حال حاضر بازار بسیار راکد است و آنچنان معامله‌ای صورت نمی گیرد و اگر طلاساز و طلافروش سرمایه خود را به پول تبدیل کنند و در بانک نگهداری کنند درآمدزایی بیشتری برایشان به همراه دارد.

به عقیده یک طلافروش دیگر در سطح شهر تهران این طرح تنها جوابگوی دو و سه هفته است و هیچ چیز در بازار قابل پیش بینی نیست.

وی ادامه داد: تا زمانی که این طرح اجرا نشود نمی توان نظری دارد. در یک هفته گذشته بازار نوسان زیادی را تجربه کرده است.

اما به فاصله کمتر از چند ساعت، بانک مرکزی نرخ‌گذاری جدید طلا بر اساس ارز مبادله‌ای را رد و اعلام کرد که نرخ ارز مبادله‌ای برای کالاهایی موضوعیت دارد که آن‌ها ارز مبادله‌ای گرفته باشند در حالی که این نوع ارز به طلا تعلق نمی‌گیرد.

وضعیت نرخ‌گذاری برای طلا در حالی است که در چند روز گذشته سایت‌ها و سیستم پیام رسان اعلام نرخ غیر فعال شده اند که این روال طبق گفته فعالان بازار، طلافروشان و خریداران طلا را برای تعیین نرخ طلا با مشکل مواجه کرده است. در حال حاضر طلافروشان با رصد لحظه به لحظه سایت‌های جهانی اونس طلا و بازار آزاد دلار، قیمتی برای لحظه فروش خود به دست می‌آورند که این فرمول از اونس جهانی و قیمت دلار آزاد به روش زیر به دست می‌آید:

8.999/(قیمت یک اونس طلا ضرب در قیمت دلار به ریال) = قیمت یک مثقال طلای 18 عیار

قیمت یک گرم طلای 18 عیار نیز از تقسیم نتیجه فوق بر عدد 4.33318 به دست می‌آید.

انتهای پیام 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک